תפילין כבר מגיל 13

יהדות

הגדרות טקסט

גיל המצוות או גיל הנחת התפילין כפי שלא מעט מכנים אותו מהווה ציון דרך משמעותי בחיי הנער שהופך לגבר.  רבים שואלים ותוהים מדוע דווקא בגיל 13 מניחים תפילין, מדוע לא לפני?. התשובה על כך די ברורה אולם לפני כן נבין מה הם התפילין שאותם חייבים להניח מגיל 13, ממה הם עשויים ומה צריך על מנת שיהיו לנו תפילין כשרים לצורך המצווה.

חשוב לציין כי יש תפילין של ראש ותפילין של יד ואין הם אותו דבר. ההבדל בינים משמעותי ביותר וחשוב להקפיד כי על היד מניחים תפילין של יד ועל הראש את התפילין של ראש ולא אחרת.

מה הם התפילין וממה הם עשויים?

סביר להניח כי התוודענו במהלך חיינו לאותם קופסאות שחורות שמניחים על המצח ועל אמת היד, אלו הם תפילין. יש לתפילין חשיבות רבה ואנו מצווים להניח אותם בכל יום למעט שבת וחג. הנחת התפילין כרוכה בהקפת זרוע יד ימין והנחה על הראש. התפילין עשויות מחומר אורני, טבעי ללא יוצא מן הכלל. התפילין מורכבים מבית התפילין שזו הקופסה השחורה, רצועות קשירה ומגילות - אלו הכתבים שנמצאים בתוך אותם בתים שחורים. החומר ממנו עשויים תפילין הינו כאמור חומר טבעי שמקורו מבהמה כשרה כמו כבש או פרה, קלף תפילין עשוי מעור הפרה וכך גם רצועות הקשירה. יש הבדל בין תפילין של ראש לבין תפילין של יד, ההבדל בא לידי ביטוי באופן הקשירה מבחינה חיצונית ומבחינה פנימית ההבדל בא לידי ביטוי במגילות שנמצאות בתוך הבתים. בתוך תפילין של ראש יש 4 מגילות נפרדות אחת עבור כל פרשיה ואילו בתוך הבית של היד יש מגילה אחת ארוכה שמכילה את 4 הפרשיות. ש סיבה לכן שתפילין של ראש מחולקים ל 4 ואילו של יד לאחד. ההסבר הוא שבראש ניתן לחשוב על 4 דברים בעת ובעונה אחת ואילו ביד ניתן לבצע פעולה אחת בכל פעם. את הקלפים כותב סופר סת"ם שיש לו הסמכה והרשאה להכין את הקלפים. יש הבדל בין קלף לקלף שנובע מאיכות הכתיבה שלו ומהזמן שהושקע בכתיבה, ככל שהקלף מושקע יותר כך הוא נחשב למהודר יותר ומן הסתם יהיה יותר יקר. חשוב להקפיד בעת הרכישה לבדוק היטב ולברר לגבי הכשרות של התפילין.

אז למה דווקא גיל המצוות?

עדיין נותרה השאלה מדוע גיל המצוות הוא 13 והוא הגיל שמותר להניח בו תפילין. וכפי שאמרנו הסיבה די פשוטה. בגיל 13 הנער מקבל את עול המצוות והופך לבוגר, אדם בוגר בעל דעת והבנה לגבי מצוות התורה. תפילין הן מקודשות ועל כן אסור שייפול בהם פגם או שיפגעו או אפילו שיגעו בהם בידיים לא נקיות מפאת הקדושה והכבוד לשם,. ילדים לרוב לא מקפידים על היגיינה וניקיון ולא אחת מתנהלים בקלות ראש, לכן גיל המצווה נחשב לגיל בו יש לנער אחריות והקפדה לקיים את המצווה של הנחת תפילין ללא פגם ותוך כדי שמירה על הניקיון.

הישארו מעודכנים בנושאים הכי חמים, אנחנו נרכז עבורכם את הנושאים הכי מעניינים ישירות לתיבת המייל שלך!