בחירת מזוזות, משימה אפשרית בהחלט

יהדות

הגדרות טקסט

אנחנו, העם היהודי נבדל מיתר העמים והדתות בכך שלנו ניתנה התורה מסיני. אולם גם בתוך תוכינו יש לא אחת ספיקות ואי הבנות לגבי נושאים מסוימים או לגבי הלכות כאלו ואחרות אולם דבר אחד שהוא ברור ואינו משתמע לשני פנים היא קביעת מזוזות על דלתותינו ואם מדובר על מזוזות מעוצבות מה טוב.

בחירת מזוזות מעוצבות לא אחת נחשבת למשימה לא פשוטה, וחשוב לזכור כי מזוזות מעוצבות הכוונה היא לבית המזוזה שבתוכו מוכנס הקלף. קלף המזוזה הוא זה שעליו כתובות הפרשיות. לקלף עצמו יש רמות של איכות ודרגות שונות של הידור אולם בהנחה כי בחרתם קלף מהודר הרי שעליכם להגן עליו, וההגנה על קלף מזוזה מתבצעת על ידי בתי מזוזות מעוצבות. יש מגוון רחב של מזוזות מעוצבות שנבדלות ביניהם בגודל, בחומר הגלם מהם הן עשויות וברמת הגימור שלהן.

סוגים של מזוזות מעוצבות

לכל אחד העיצוב שלו ועל כן גם המזוזה שלו תהיה מעוצבת על פי ההתאמה האישית. יחד עם זאת גם אם מדובר על מזוזות מעוצבות עדיין יש צורך לשים דגש על מספר דברים שישמרו על הקלף המוכנס פנימה מפני רטיבות, לחות וחום. חשוב לציין כי קלף המזוזה עשוי מעור חיה כשרה שעליו נכתבו האותיות בדיו. אם יחדרו מים לקלף האותיות עלולות להימחק והקלף להינזק. יש כאמור מגוון סוגים וסגנונות של בתי מזוזות מעוצבות ומומלץ לבחור את בית המזוזה המתאים ביותר. על מנת לדעת מה המתאים כדאי לבחון את המיקום המיועד, אם המיקום הוא בדלת פנימית תוכלו לבחור כל מה שתרצו ללא בעיה אולם אם זו דלת חיצונית חשוב לוודא שאין שמש יוקדת. במידה ויש שמש יוקדת מומלץ לבחור בית מזוזה שאינו שקוף אלא אטום, מזוזות מעוצבות לא אחת עשויות מפרספקס או זכוכית והן שקופות על מנת להראות ולהציג את הקלף שבפנים, אולם אם הם יהיו חשופים לשמש הנזק יכול לפסול את הקלף. בנוסף, מזוזות מעוצבות עשויות לא אחת בעבודת יד ומומלץ מאוד לבדוק את האטימות שלהן למים או ללחות. אין הכוונה שתטבלו את הבית בדלי מים אולם העמידות המינימלית צריכה להיות כאשר יורד גשם לכל הפחות.

התקנת מזוזות מעוצבות

התקנת מזוזות בכלל ומזוזות מעוצבות בפרט מחייבת השמת דגש על כמה יסודות:

ייעוד ומיקום - הייעוד של המזוזה חייב להילקח בחשבון כאשר אנו עומדים לרכוש מזוזות מעוצבות, הסיבה היא שלא אחת בית המזוזה שקוף על מנת להדר אותה יותר אולם השקיפות עלולה לגרום נזק לקלף.

גודל - יש גדלים שונים לקלפי מזוזה החל מ 10 ס"מ והלאה, מומלץ לרכוש בית מזוזה בגודל שמתאים לקלף אולם אין מניעה לרכוש בית גדול ולהכניס לתוכו קלף קטן.

עיצוב - מזוזות מעוצבות לרוב יהיו עשויות מחומרי גלם יוקרתיים כגון פרספקס, זכוכית, או מתכות יקרות שאף משלבים בהם כסף וזהב. למעשה אין גבול לסגנונות ועיצוב המזוזות.

איכות - למרות שיש מזוזות מעוצבות ומפוארות עדיין לא בהכרח שהאיכות שלהן תהיה טובה, הכוונה באיכות היא לכך שחובה על בתי המזוזה להיות אטומים לחדירת לחות, מים ואבק, אם יחדרו מי מאלו הקלף עלול להינזק.

הישארו מעודכנים בנושאים הכי חמים, אנחנו נרכז עבורכם את הנושאים הכי מעניינים ישירות לתיבת המייל שלך!